piątek, 26 maja 2017

Radomska Strefa Gospodarcza to kolos na glinianych nogach?


O czym nie przeczytacie Państwo w lokalnych mediach? Na przykład o tym jak działa Radomska Strefa Gospodarcza. I czy w ogóle działa. Było huczne otwarcie w zeszłym roku i co? Nikt nie dopytuje, nie interesuje się. Czy to dziwi? Bo ja wiem. Sam prezydent też się tym nie chwali. Czemu? Odpowiedź poniżej. 

Obiecałem kilka zdań na temat odpowiedzi prezydenta w zakresie polityki inwestorskiej i prozatrudnieniowej. Nie mam na myśli oczywiście zatrudniania w instytucjach miejskich, bo to widać jak na dłoni, także w budżecie miasta w rosnących lawinowo wydatkach bieżących. Skala jest wręcz niespotykana. Jednak prezydent obiecał 8.000 nowych miejsc pracy, a mamy już 2,5 roku rządów. Tak więc zapytałem: 

1. Jaki jest efekt opracowanych pakietów wsparcia w ramach Radomskiej Strefy Gospodarczej, ile nowych i obecnych firm skorzystało z pomocy miasta?
Dostałem w odpowiedzi link do strony miejskich w internecie oraz informację, że 1 firma na terenie Specjalnej Strefy Gospodarczej korzystała ze zwolnienia od podatku od nieruchomości w latach 2013-2016. Utworzyła ona 11 nowych miejsc pracy. Z przekazanej informacji wynika, że pomoc w formie zwolnień dotyczy już firm istniejących w Radomiu i to jeszcze z poprzedniej kadencji samorządu. Prezydent nie jest w stanie wylegitymować się niczym nowym w tym zakresie. To wynika prosto z odpowiedzi. 

2. Poprosiłem o wyszczególnienie jakie firmy skorzystały ze specjalnych pakietów proinwestycyjnych prezydenta Witkowskiego „Pionier”, „Progres” i „Idea”. Pięknie nazwane pakiety ogłoszono w zeszłym roku w światłach fleszy i oddano je do dyspozycji inwestorom. Odtrąbiono przy okazji niesamowity sukces, przedstawiono to jako coś na czy czekają inwestorzy i rozbudzono nadzieje. 
Odpowiedź prezydenta na moje pytanie jest jednozdaniowa. Prezydent nie posiada danych w tym zakresie !!?? Nie jest w stanie odpowiedzieć, czy jaka firma z jakiego pakietu skorzystała. Można więc wywnioskować, że nie ma ani jednej firmy, która skorzystała z któregoś z tych pakietów. 

3. Pytanie jacy nowi inwestorzy pojawili się w Radomiu za prezydentury prezydenta Witkowskiego z podaniem nazwy firmy i ilości utworzonych miesc. 
Prezydent wymienił tu 8 przedsiębiorców: Stalgast Logistic; Promet Polska, Grupa Pronicel, Paper Cups Factory, New Wave International Cargo, Medicover, Opinia24, Pol-Med. Paweł Jabłonka. Nie dysponuje jednak informacją co do miejsca inwestycji ani liczby zatrudnionych osób ??? Dziwne. Rodzi się pytanie, jaka była rola Magistratu w ramach współpracy z tymi firmami? Nie skorzystali z żadnej z form pomocy inwestorom? Wówczas trzeba byłoby określić podstawowe informacje w tym ilośc zatrudnionych osób. Prezydent nie wie więc gdzie oni zainwestowali, ani ile miejsc pracy utworzyli. Wydaje się, że rola miasta była żadna skoro nie ma podstawowych informacji o efektach zainwestowania albo nie jest to zupełnie monitorowane. 

4. Pytanie o działania zmierzające do poszerzenia podstrefy Radom – Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 
Odpowiedź prezydenta jest krótka i jasna. Nie podejmował żadnych działań w tym zakresie w Ministerstwie. Prezydent wystąpił za to do Rady Miejskiej o włączenie do tej strefy jednej działki miejskiej. Tyle. 

5. Jakimi terenami inwestycyjnymi obecnie dysponuje miasto?
Tu poinformował mnie pan prezydent, że zbył działki 52501 m2 oraz 6,1 ha na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu. Planowana jest tu inwestycja Stalgas Logistic. Firma ma zatrudnić 35 osób. W punkcie 3 prezydent nie wie ile osób ma zatrudnić Stalgast, ale w pkt 5 już wie. Tak na marginesie. W dalszej części odpowiedzi prezydent wymienia zawarte umowy dzierżawy z firmami, jakie zostały zawarte od 1 stycznia 2015r. Jest to 8 firm na łączną deklarowaną liczbę miejsc pracy od 225 do 265. 
W momencie odpowiedzi prowadzony był przetarg z Agencją Rozwoju Przemysłu na sprzedaż nieruchomości 8ha.
Ponadto zbyte zostały nieruchomości o powierzchni 6507m2. Przygotowywana jest kolejna nieruchomość 3,1 ha. Prowadzone są także prace nad przygotowaniem terenu inwestycyjnego w rejonie ulic Witosa/Warszawska. Własność spółki Rewitalizacja. Trwają wykupy nieruchomości od prywatnych właścicieli. Nabyto nieruchomości w rejonie ul. Warszawskiej, Rataja, Stara Żelazna, Żelazna. Ponadto miasto posiada nieruchomosci inwestycyjne w rejonie ul. Marii Gajl 21ha. Tu można odnieść wrażenie, że jest odrobinę lepiej. Ale tylko wrażenie.  

Jak widać, nowymi terenami inwestycyjnymi będziemy dysponować pod koniec kadencji prezydenta. Lepiej późno niż wcale. Tymczasem uciekają środki unijne na uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Taki konkurs zakończył się w maju tego roku. Za te działania zapłacimy więc zapewne w 100% ze środków miasta. Nieudolność w pozyskiwaniu środków europejskich, jak w przypadku chociażby pieniędzy na rower miejski czy wymianę pieców, bardzo widoczna. O tym pisałem i mówiłem już nie raz. 

Gdzie te 8.000 nowych miejsc pracy jakie obiecał utworzyć prezydent Witkowski? Jak wynika z odpowiedzi w najlepszym przypadku jest ich jak na razie 265. Zostało 1,5 roku i do utworzenia jakieś 7.735 miejsc pracy. Kto wie? Może się uda. 
Niestety, ale Radomska Strefa Gospodarcza to kolos na glinianych nogach. Niby jest, ale nie funkcjonuje. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz