piątek, 20 maja 2016

Priorytety wojewody.


We środę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiliśmy (wojewoda Sipiera, wicewojewoda Dąbrowski oraz ja) priorytety na najbliższe lata. Będzie to m.in. usprawnienie obsługi mieszkańców, aktywna i partnerska współpraca z samorządami, bezpieczeństwo mieszkańców, w tym to zdrowotne. Wojewoda przedstawił również aktualne informacje z programu 500 Plus.
Szersza informacja na te tematy znajduje się na stronie www.mazowieckie.pl
Chciałbym zatrzymać się dłużej na kwestiach poruszanych przeze mnie. W zakresie infrastruktury kładziemy nacisk na sprawne wydawanie decyzji w zakresie dużych inwestycji państwowych oraz samorządowych oraz miejskich. Mam na myśli projekty GDDKiA, MZD, PKP PKL, PGE. Także samorządów Warszawy czy Radomia. W tych ostatnich przypadkach będzie to na pewno np. metro oraz lotnisko na Sadkowie. To inwestycje bardzo ważne dla rozwoju nie tylko Mazowsza, ale i kraju.
W chwili obecnej takich dużych i kluczowych projektów mamu blisko 40. Są to m.in. wspomniane wnioski na II linię metra i przedłużenie pasa lotniska w Radomiu, obwodnica Gąbina, część wschodniej i południowej obwodnicy Warszawy, wnioski lotniska Chopina na budowę terminala Cargo 2 oraz przebudowę dróg kołowania, wnioski na modernizację dróg kolejowych E-75 i trasy nr 7, budowę sieci energetycznych Kozienice – Siedlce, Bródno - Białołęka czy Ostrołęka – Olsztyn.
W kolejnych latach obecnej perspektywy unijnej 2014-2020 będzie tych kluczowych inwestycji przybywać. Liczę, że szybko pojawi się również wniosek o przebudowę linii kolejowej Czachówek Południowy – Radom. Wiemy, że są tu spore problemy i wieloletnie zaszłości. Będziemy starali się te zaniedbania nadgonić. W realizacji jest nareszcie odcinek zachodniej obwodnicy Radomia a budowę trasy S12 (południowa obwodnica Radomia) mamy na etapie przetargu. Tak więc w kolejnych latach powinno się wiele dobrego w tych ważnych dla rozwoju Radomia i czego południowego Mazowsza inwestycjach wydarzyć.
Spore przedsięwzięcia na całym Mazowszu planuje nie tylko GDDKiA, ale także PKP PLK.  Jesteśmy w stałym kontakcie z wymienionymi inwestorami oraz innymi służbami biorącymi udział w procesie inwestycyjnym. Spotykamy się bowiem cyklicznie (co miesiąc) w ramach specjalnego zespołu, któremu przewodniczy wojewoda Sipiera. Wygląda to wszystko naprawdę obiecująco.
Kolejnym tematem jaki poruszyłem na konferencji były działania usprawniające i upraszczające procesy wydawania decyzji w sprawach cudzoziemców. Tu potrzeba naprawdę poważnych i szybkich działań. Ma to związek z lawinowym wręcz wzrostem liczby obcokrajowców ubiegających się o pozwolenie na pobyt czasowy, stały czy też pracę. O ile w 2013r wniosek o pobyt czasowy złożyło 15.600 osób, to w 2015r. było ich już 33.500. Wniosków o zezwolenie na pracę było analogicznie 22.500 do 35.750. To wzrost o ponad 100% i 70%. Pierwszy kwartał 2016r pokazuje dalszy wzrost w stosunku do pierwszego kwartału roku poprzedniego. Obsługa tak zwiększonego ruchu odbywa się praktycznie bez większych zmian organizacyjnych, co powoduje spore utrudnienia i problemy. Wpływa na wydłużenie czasu wydawania decyzji. Podjęliśmy już pierwsze zmiany. Mam nadzieję, że uda się polepszyć obsługę i warunki pracy. Sytuację częściowo polepszy oddanie do użytku całości adaptowanego na potrzeby Wydziału Spraw Cudzoziemców budynku przy ul. Marszałkowskiej 3/5. Dotychczas zarzucone w różnych lokalizacjach w Warszawie oddziały Wydziału znajdą się w jednym miejscu. To kolejny ważny priorytet.
Ostatnią kwestią poruszoną przeze mnie na konferencji było przedstawienie specjalnego komiksu, jaki przygotowaliśmy razem z lotniskiem Chopina i Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej, dotyczącego problem jakie napotykają podróżni w związku z przekraczaniem granicy. Mam na myli nieważny paszport, zbyt krótki okres jego ważności lub jego zupełny brak w przypadku dzieci. Są kraje, do których nie wjedziemy bez paszportu ważnego przynajmniej przez kolejnych 6 a nawet 12 miesięcy. Warto te sprawy wcześniej ustalić. Pamiętać warto również o paszporcie dla dziecka, gdy ruszamy poza UE. W samej UE też się przyda, choć w tym przypadku potrzebujemy dla dziecka przynajmniej dowodu osobistego. Tak czy inaczej musi ono posiadać jakiś dokument tożsamości. Dokumenty rodziców czy akt urodzenia nie wystarczą. W przypadku wątpliwości można zawsze skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich MUW lub MSZ. Sprawa jest poważna bo w okresie urlopowym z lotniska Chopina cofanych jest rocznie ok. 150 podróżnych. Dziennie trafia do wojewody ok. 50-100 podań o przyspieszenie wydania paszportu. Tak wić pamietajmy o tych sprawach planując wakacje, aby uniknąć przykrej niespodzianki.
Wspomniany komiks znajdziecie Państwo na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz