niedziela, 26 marca 2017

Kilka pytań do prezydenta Radomia. Liczę, że odpowie...



Wystąpiłem do prezydenta Radomia z 5 zapytaniami w trybie dostępu do informacji publicznej. Ważne tematy i mam nadzieję, że odpowiedzi uzyskam. Niepokoi mnie jako Radomianina wiele spraw, działań i zaniechać władz samorządowych w różnych obszarach życia społecznego naszego miasta. Może, jak to już było wcześniej, moja aktywność spowoduje aktywność i przebudzenie prezydenta i jego dzielnego zaplecza. 

Pierwsza sprawa to kwestia radomskiego RIT oraz pozyskiwania środków unijnych przez Urząd Miejski i jednostki podległe. Tak więc pytam:

1. O dofinansowanie na jakie projekty/zadania i w jakich obszarach tematycznych Urząd Miejski w Radomiu zamierza się ubiegać w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego w ramach RPO WM? 
2. Proszę o podanie, dla każdego obszaru tematycznego, nazwy projektu/zadania, co w chodzi w  zakres każdego z nich (np. inwestycje, zakupy), ogólną wartość dla każdego z projektów oraz wysokość wnioskowanego dofinansowania dla każdego z projektów.  
3. Jakie wnioski o dofinansowanie projektów ze środków europejskich (na szczeblu samorządu województwa i administracji rządowej) złożył w 2016 roku i 2017 roku Urząd Miejski w Radomiu oraz  jednostki podległe? Proszę podać nazwę zadań, obszary tematyczne, ogólne wartości projektów (osobno dla każdego z nich)  oraz wysokość wnioskowanego dofinansowania (osobno dla każdego z nich). 
4. Jakie wnioski o dofinansowanie ze środków europejskich projektów Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz jednostki podległe  złożone w 2016 i 2017 roku uzyskały dofinansowanie i w jakiej wysokości? Proszę podać nazwę projektu, obszar tematyczny, ogólną wartość projektu i wysokość uzyskanego dofinansowania. 
5. Jakie wnioski o dofinansowanie ze środków europejskich projektów Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz jednostki podległe  złożone w 2016 i 2017 roku nie uzyskały dofinansowanie i dlaczego? Z jakich powodów zostały odrzucone? Proszę podać nazwę projektu, obszar tematyczny, ogólną wartość projektu i wysokość uzyskanego dofinansowania.
6. Jakie wnioski o dofinansowanie projektów ze środków europejskich (na szczeblu samorządu województwa i administracji rządowej) planuje złożyć w 2017 roku i 2018 roku Urząd Miejski w Radomiu oraz  jednostki podległe? Proszę podać nazwę zadań, obszary tematyczne, ogólne wartości projektów (osobno dla każdego z nich)  oraz wysokość planowanego czy wnioskowanego dofinansowania (osobno dla każdego z nich). 

Kolejna sprawa to dokumentacja na przebudowę Wojska Polskiego i trasy NS (a raczej jej pierwszego etapu). Ma to znaczenie pod kątem naboru wniosków o dofinansowanie z Ministerstwa infrastruktury. Wiemy już, że prezydent nie zdążył na 10 lutego z dokumetacją projektową, na co miał przecież ponad 2 lata. Ciekawie zapowiada się ciąg dalszy historii z Wojska Polskiego. O tym pewnie nienbawem więcej napiszę. 

1. Czy dla budowy trasy NS oraz przebudowy drogi krajowej nr 9 i 12 w Radomiu – ulicy Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego na odcinku od ulicy Zbrowskiego do ul. Kozienickiej wraz z przebudową ulicy Zwolińskiego wydane zostały pozwolenia na budowę lub decyzje ZRID? 
2. Jeżeli tak to proszę podać datę wydania.
3. Jeżeli nie to proszę podać przyczynę braku takich pozwoleń. 

Pytam także o Radomską Strefę Gospodarczą i dotychczasowe efekty jej działania. Ma to związek z obiecanymi 8.000 miejsc pracy:

1. Jaki jest dotychczasowy efekt wprowadzenia przez prezydenta Radomia pakietów wparcia w ramach Radomskiej Strefy Gospodarczej (dalej: RSG)? Ile nowych i obecnych w Radomiu firm skorzystało z tej formy pomocy? Proszę podać nazwę przedsiębiorcy, ilość utworzonych miejsc pracy, rodzaj udzielonej przez miasto pomocy (np. ulgi, zwolnienia podatkowe, inne)
2. Proszę osobno o informację dla pakietów „Pionier”, „Progres” i „Idea” (RSG)
3. Jacy nowi inwestorzy (przedsiębiorcy) pojawili się w Radomiu od stycznia 2015r przez pośrednictwo Urzędu Miejskiego w Radomiu? Proszę o podanie nazwy firmy kontaktującej się z Urzędem, miejsce inwestycji, ilości utworzonych miejsc pracy. 
4. Jakie działania od stycznia 2015r podjął prezydent Radomia w celu poszerzenia podstrefy Radom - Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej? 
5. Jeżeli takich działań nie podejmował to dlaczego?
6. Jakimi terenami inwestycyjnymi (miejsce, powierzchnia) dysponuje obecnie Urząd Miejski w Radomiu. 
7. Jakie nowe tereny inwestycyjne zostały przygotowane przez prezydenta Radomia od stycznia 2015r (ewentualny skup gruntów, scalenia, uzbrojenie terenu), w jakim miejscu one powstały (nr działek, ulica), jaka jest powierzchnia tych nieruchomości. 
Czwarte zapytanie dotyczy zasad na jakich realizowany jest Radomski program Drogowy

1. Na podstawie jakich pozwoleń realizowany jest Radomski Program Drogowy? Czy prace budowlane realizowane są na podstawie pozwolenia na budowę (ewentualnie decyzji ZRID) czy zgłoszenia robót budowlanych? 
2. Proszę podać nazwę ulic i dróg, na których realizowane są prace w ramach zgłoszenia robót budowlanych wraz z informacją dla każdego z przypadków czy jest to budowa, remont, przebudowa bądź rozbudowa drogi. 

Ostatnie, może wydawać się pozornie najmniej istotne, dotyczy naprawy kładki bubla na Szarych Szeregów wybudowanego pod nadzorem wiceprezydenta Frysztaka. 

1. W związku z problemem budowy kładki dla pieszych nad ul. Szarych Szeregów w Radomiu oraz zagrożenia jakie ona obecnie niesie dla mieszkańców Radomia  proszę o informację czy w przypadku terenu kładki mamy cały czas do czynienia z placem budowy? Jeżeli tak to jak on jest zabezpieczony przez wykonawcę kładki? 
2. Czy kładka jest obecnie dozorowana w zakresie wyeliminowania ruchu pieszych.
3. Jeżeli tak to w jakich dniach i godzinach odbywa się dozór? Jeżeli nie jest to dozór całodobowy, to jak odbywa się zabezpieczenie kładki i tym samym bezpieczeństwo mieszkańców poza godzinami dozoru? 
4. Jeżeli kładka jest dozorowana, to kto ponosi koszty związane z tą ochroną: wykonawca, projektant kładki, Urząd Miejski, MZDiK, inny podmiot? 
5. Jeżeli kładka jest dozorowana przez jednostkę miejską lub Urząd Miejski, to na jakiej podstawie miasto ponosi te koszty? 
6. Jeżeli kładka jest dozorowana, to jaki jest to koszt w skali miesiąca? 
7. Jaki jest lub będzie ogólny koszt naprawy kładki nad ul. Szarych Szeregów, który umożliwi oddanie kładki do użytku, kto zlecił naprawę, jaki jest zakres prac, w wyniku jakiej procedury nastąpiło zlecenie tych dodatkowych robót i kto pokryje ten koszt? 
8. Czy wykonawcy kładki naliczane są kary umowne związane z przedłużeniem terminu realizacji inwestycji? Jeżeli tak to jakie? Jeżeli nie to dlaczego?

To pierwsze ale nie ostatnie zapytania. Wyręczam radnych, co pozostawię bez szerszego komentarza. TAkich ważnych i istotnych pytań mozna zadać kilkaset. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz