poniedziałek, 11 grudnia 2017

Podsumowanie. To już 2 lata.



Dziś podsumowaliśmy 2 lata urzędowania wojewody mazowieckiego. Przekazaliśmy najważniejsze działania, usprawnienia czy osiągnięcia. Osobiście uważam, że jest się czym pochwalić. Realizujemy z powodzeniem priorytety nakreślone przed dwoma laty, zarówno przez panią premier jak i samego wojewodę. Zachęcam do zapoznania się z materiałem przygotowanym na okoliczność 2 lat. Jest to oczywiście w pigułce, bo opowiadać i przedstawiać to wszystko czym zajmowaliśmy się w tym czasie, trzeba byłoby wielu godzin. 

Broszura Infarmacyjna

O czym ja mówiłem. Skupiłem się na wybranych 3 obszarach, które podlegają bezpośrednio pod mój nadzór:
1. Obsługa mieszkańców w zakresie paszportów (Wydział Spraw Obywatelskich) 
Naszym priorytetem było usprawnienie i przyspieszenie realizacji zadań. W ciągu dwóch lat wydaliśmy blisko 410 tys paszportów. Udało nam się skrócić czas wydawania o tydzień, z 21 na 14 dni. Dodatkowo wprowadzone zostało udogodnienie w postaci informacji SMS lub mail o dokumencie gotowym do odbioru. Także praca nad zmianą nawyków. Obserwujemy wzmożony ruch w okresie letnim, czyli wakacyjnym. Czekamy często do ostatniej chwili ze sprawdzeniem stanu paszportu. Potem pojawia się nerwówka i problemy. Staramy się edukować na tą okoliczność m.in poprzez specjalny komiks, gdzie w prosty i plastyczny sposób pokazujemy główne problemy. Dostępny jest on w internecie. Jeżeli uda nam się przekonać mieszkańców o tym, żeby odpowiednio wcześniej zainteresowali się czy ich paszport ma odpowiedni czas ważności oraz do tego, żeby nie czekali do ostatniej chwili ze złożeniem paszportów, to ten czas uda się być może jeszcze zmniejszyć. Poprawiamy także obsługę interesantów w delegaturach np remonty, doposażenie w sprzęt. Otworzyliśmy także kolejny dodatkowy Terenowy Punkt Paszportowy w Dzielnicy Ursus. Z naszych badań ankietowych wynika, że 98% pojawiających się w Wydziale Spraw Obywatelskich osób, jest zadowolonych z obsługi. Nie wiem czy jesteśmy w stanie ten wynik poprawć, ale zrobimy wszystko, żeby nie spadł. 
2. Obsługa cudzoziemców (Wydział Spraw Cudzoziemców)
Obejmując urząd 2 lata temu spotkaliśmy się z dużym problemem związanym z obsługą cudzoziemców. Głównie w zakresie wydawanych pozwoleń na pracę (ale także legalizacja pobytu). Postawiliśmy więc na duże zmiany w zakresie organizacji pracy tak, aby poradzić sobie z coraz wiekszą liczbą wniosków. 
Z czym się mierzymy? Wystarczy powiedzieć, że w tym roku do dziś złożonych zostało do nas ok 77 tys wniosków o pozwolenie na pracę. Do końca roku będzie ich na pewno ponad 80 tys. W całym 2016r było ich 49,5 tys. W tym roku od stycznia do kwietnia wpłynęło do nas więcej wniosków o zezwolenia na prace, jak w całym 2013r. To pokazuje skalę problemu. 
Do tego rośnie ilość wniosków o pobyt. W listopadzie 2017r mamy już ok. 63 tys wniosków; w zeszłym roku było ich 46,7 tys. W 2013r 18,5 tys. Tak więc sporo się dzieje, co oczywiście wpływa na jakość realizacji usługi. Żeby to zmienić podejmujemy działania pozwalające nam lepiej i sprawniej działać. Pojawiła się więc u nas nowa usługa - zezwolenie w 1 dzień wydawane w delegaturach a także zaproszenie w 1 dzień w Warszawie. Jesteśmy w trakcie realizacji sporego, bardzo ważnego dla nas ze względu na jakość obsługi - projektu FAMI. Dzięki niemu unowocześnimy punkty obsługi w delegaturach, wyposażymy w nowe funkcjonalności jak system POBYT dzięki któremu więcej spraw będzie można załatwić bezpośrednio w delegaturach. Zakupiona zostanie specjalna centrala ułatwiająca komunikację z interesantami, realizujemy cykl szkoleń. Zmieniają się zasady umawiania i obsługi. 
Także nowe oblicze uzyskają nasze Punkty Paszportowe przy ul. Kruczej i Floriańskiej w Warszawie. To będzie technologiczny skok na przód. Jak najlepsza obsługa interesantów w zakresie pozwoleń na prace jest bardzo ważna także ze względu na potrzeby naszego rynku pracy, zdajemy sobie z tego sprawę i traktujemy ten element naszej codziennej pracy priorytetowo. 
3. Inwestycje (Wydział Infrastruktury) 
Wojewoda pełni także ważną funkcje w procesie inwestycyjnym. Mam na myśli występowanie jako administracja architektoniczno-budowlana I i II instancji. I instancja – inwestycje państwowych i wojewódzkie w zakresie dróg, kolej, lotniska czy sieci. Tu także stawiamy na sprawność wydawanych decyzji. 
Aby proces pozwoleń, bez którego nie można przecież rozpocząć żadnej inwestycji, szedł jak najsprawniej, wojewoda mazowiecki organizacje cyklicznie co miesiąc tzw. „spotkanie drogowe” czyli instytucji zaangażowanych w proces wydawania zezwoleń czy opinii. Staramy się w ramach tych spotkań nie tylko omawiać stan aktualny w procedurach administracyjnych, ale także mobilizować, wyjaśniać problemy, niejasności czy kontrowersje. To bardzo cenne spotkania, które pozwalają być na bieżąco w stanie realizacji prac oraz faktycznie je przyspieszać. 
W ciagu ostatnich 2 lat udało się przy dobrej współpracy z naszymi partnerami bardzo sprawnie procedować w zakresie ważnych inwestycji drogowych, takich jak:
- Południowa Obwodnica Warszawy; czyli droga ekspresowa S2 - bardzo ważna droga dla stolicy – odcinek warszawski w dzielnicach Ursynów, Wilanów i Wawer; ale nie tylko – trasa połączy drogi krajowe w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia.
- S8 czyli korytarz transeuropejski łączący Wrocław, Warszawę, Białystok I dalej Rygę i Helsinki. 
- S17 w kierunku Lublina, połączenie S17 z A2 i następnie przez planowaną WOW z S8. 
- A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego, większy projekt w ramach trasy Warszawa – Kukuryki. 
Do ważnych inwestycji państwowych czy wojewódzkich, gdzie wojewoda wydaje zgody, zaliczyć można także: 
- Drogę wojewódzką 557 (obwodnica Gąbina); 
- Most w Ostrołęce na Narwi w ciągu DK 61; 
- drogę wojewódzką 541 Lubowidz i Żuromin; 
- S7 Napierki – Płońsk droga dojazdowa; 
- Kolej - gdzie wydaliśmy kilkanaście decyzji w tym m.in. E-75 Warszawa – Sadowne czy dla linii kolejowej nr 8 Radom – Warszawa (na razie odcinki od Warszawy do Czachówka). 
- Inwestycje w zakresie sieci przesyłowych wysokiego napięcia: m.in. 400KV Kozienice – Siedlce; Ostrołęka – Olsztyn (kilkanaście decyzji) ; 
- sieci gazowe np.  Żerań – Rembelszczyzna; Rembelszczyzna – Mory. 
- Ważne dla stolicy decyzje budowy metra: II linia i etap odcinka zachodniego: 3 tunele i 3 stacje: Księcia Janusza; Młynów i Płocka. Trwa postępowanie II linia metra II etap odcinka zachodniego. 
- decyzje rozbudowy lotniska w Radomiu – stacja paliw czy droga startowa. 
- Inwestycje przeciwpowodziowe - przegroda piętrzącą na Wiśle Elektrownia Kozienice; urządzenia melioracji rzeka Słupanki; przebudowa zapory bocznej Jordanów – Tokary – Radziwie; budowa obiektu hydrotechnicznego piętrzącego na rzece Narew
Jak widać spor się działo i jeszcze sporo przed nami. 
Jak donosiły dziś radomskie media oddaliśmy się (wojewoda i wicewojewodowie) do dyspozycji premiera. Zmienia się premier, więc całe kierownictwo administracji rządowej podaje się do dymisji. Co będzie dalej? Zależy tylko od Prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego. 

1 komentarz:

  1. Myślę że poprzedni komentarz nie został usunięty specjalnie. Ponawiam prośbę o odpowiedź na komentarz w sprawie budżetu.

    OdpowiedzUsuń