sobota, 1 kwietnia 2017

Rodzina 500 Plus, czyli „dobra zmiana” w najlepszymi wydaniu!


Z perspektywy roku można uznać, że program Rodzina 500 Plus jest sukcesem. Sukcesem w tych obszarach, na które zwracaliśmy uwagę wprowadzając program. Ma to potwierdzenie w statystykach, analizach oraz opiniach społecznych. 

Program ma ogromne znaczenie prospołeczne i progospodarcze. To największe w historii naszego kraju wsparcie polskich rodzin. Program prodemograficzny zachęcający Polaków do większej dzietności, mający na celu zmniejszenie poziomu ubóstwa i poprawę sytuacji materialnej polskich rodzin. Nie bez znaczenia jest także czynnik progospodarczy, ożywienie konsumpcji i tym samym zwiększenie wzrostu gospodarczego. 
Podsumowując ten rok, biorąc pod uwagę wskaźniki i analizę sytuacji społeczno-gospodarczej oraz sondaże opinii publicznej program Rodzina 500 Plus to strzał w 10-kę. 

Aspekt demograficzny

W styczniu urodziło się o 2.234 (dane z NFZ) więcej niż w analogicznym okresie 2015r. To największy wzrost od 7 lat. Ta tendencja jest widoczna od listopada ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że będzie się utrzymywać. Są to dane tylko z publicznych jednostek, więc sytuacja jest jeszcze bardziej optymistyczna. Na pewno Program ma w tym pewien swój udział. 
Wzrasta także liczba dzieci objętych świadczeniem. Przykładowo w Radomiu świadczeń wypłaconych dzieciom w 2016r było 21.152, a w lutym tego roku 21.799. Jest dobrze.  
Poprawia się ogólnie sytuacja rodzin i Polaków. Rosną płace, spada bezrobocie (8,5% w tym roku); rusza i rozkręca się program Mieszkanie+, wzrosła płaca minimalna, pojawiła się 12 zł stawka godzinowa, wdrażany jest program za życiem. To dodatkowe elementy, które wspominam dopiero co weszły w życie i wspomagają rodzinę. Jestem pewien, że na przyniosą pozytywny skutek niebawem. 

Aspekt walki z biedą 

W 2015r. Skrajna bieda dotykała ok 3 mln Polaków. 4,5 mln żyło poniżej  granicy ubóstwa. Coś należało zacząć z tym robić. Poprawia się sytuacja materialna polskich rodzin. Mamy informacje z MOPS-ów, że np. maleje zainteresowanie programem dożywiania dzieci, rodziny sobie radzą same. Spada ilość zasiłków celowych i okresowych. To dobre sygnały. 
Mocno zmalało też ubóstwo. 
Efekty 500+ (oddział Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu)  
Zmniejszenie o 94% skrajnego ubóstwa wśród dzieci (11,9% do 0,7%) 
Szacuje się, że skrajne ubóstwo zostanie w Polsce zmniejszone w najbliższym czasie aż o 48% (z 7,5% na 3,9%) 
Wśród krajów UE jesteśmy na 4 miejscu najbardziej wspierających rodziny państw; zanotowaliśmy ogromny awans z 16 miejsca w 2015r. 

Aspekt gospodarczy

Raport NBP prognozuje, że PKB w 2017r wzrośnie o 3,7%, czyli nawet więcej jak zakłada rząd. Wiązane jest to z efektem programu Rodzina 500 Plus i wzrostem wydatków na konsumpcję. 
Oczywiście to nie tylko i wyłącznie efekt programu. Poprawia się generalnie sytuacja na rynku pracy, rosną płace, spada bezrobocie, ruszą mocniej środki unijne. Program Rodzina 500 Plus przyczynia się do poprawy sytuacji gospodarczej i jest ważnym elementem wzrostu gospodarczego. 
Agencja ratingowa Moody’s (ta o której niedawno się dowiedzieliśmy, że istnieje) podwyższyła ostatnio szacunek PKB polski do 3,2% (z 2,9%) uznając, że poprawiły się znacznie perspektywy rozwoju. 
Konsumpcja prywatna odpowiada za 60% polskiego PKB a oczekiwany popyt wewnętrzny napędzi gospodarkę.

Sukces programu Rodzina 500 + pokazują sondaże opinii publicznej. CBOS w zeszły poniedziałek pokazał sondaż, gdzie  52% badanych ocenia politykę prorodzinna dobrze i bardzo dobrze. 34% dostatecznie. 77% Polaków dobrze ocenia program 500 Plus!!! 

Warto też odnieść się do kilku pojawiających się mitów związanych z Programem. Podobno kobiety rezygnują z pracy? Według badań GUS (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) w ramach realizacji programu 500+ stopa bezrobocia kobiet spadła z 7,5% do 6,2%. Czyli w całej Polsce przybyło ok. 18tys pracujących kobiet. Jednak z  drugiej strony rośnie bierność zawodowa kobiet z powodu obowiązków domowych. Jest to w sumie oczywiste, biorąc pod uwagę wzrost urodzeń. Generalnie jednak nie mamy na razie żadnych dowodów na tezę, że kobiety rezygnują z pracy w związku z tym programem. Zapewne w przyszłości bardziej pogłębione badania coś nam tu wyjaśnią. 
Kolejna sprawa – Polacy trwonią pieniądze z Programu na alkohol itp. Nie obserwujemy niczego takiego w takiej skali, żeby można to przedstawiać jako problem czy zagrożenie. Wypłatę pieniędzy na świadczenia rzeczowe to 0,03% czyli ok. 1.000 decyzji w skali kraju! Przy 3,8 mln dzieci objętych świadczeniem to margines. Przykładowo w lutym na terenie delegatury MUW w Radomiu było to 31 świadczeń. Sprawie na pewno trzeb się przyglądać i nie można bagatelizować nawet jednostkowego przypadku.

Program jest cały czas analizowany, co jest oczywiste. Potrzebne są konkretne zmiany, o których wspominała już pani minister Rafalska. Obok drobnych zmian proceduralnych szykują się także zapisy ograniczające możliwe nadużycia. 
Dotyczy to pobierania świadczenia przez osoby  rzekomo samotnie wychowujące dzieci. Dotyka to związków nieformalnych i pominięcie dochodu partnera. W takim przypadku propozycja zmian dotyczy tego, czy było wystąpienie o alimenty. Kolejna sprawa to celowe zaniżenie dochodu, gdzie pracownik zwalnia się z pracy, żeby zatrudnić się na niższej pensji. Potrzeba również doprecyzowania dochodu przy ryczałtowcach. Proponowana jest zasada „jest przychód, są dochody” dla osób rozliczających się na zasadach ryczałtu. Jest tu problem z deklarowaniem dochodu, bo jedne osoby wskazują, że go nie mają, inne,  że jest znikomy. 

Reasumując. Program bardzo potrzebny, oczekiwany, rozwiązujący wiele problemów, napędzający gospodarkę i dobrze oceniany przez Polaków i naszych partnerów zagranicznych. Jest to program wieloletni i pewien proces wychodzenia Polaków z biedy. Przywracający godność rodzinie i szansę na jej rozwój. 
Dobra zmiana to nie tylko słowa, ale i czyny! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz